تأثیر شبکه های اجتماعی بر فرهنگ جامعه

از زمانی که گوشی های هوشمند وارد بازار شدند ، نوع جدیدی از روابط نیز شکل گرفت که در بستر فضای مجازی ساخته شده است . اما این شکل جدید از روابط اجتماعی چه تأثیری بر فرهنگ جامعه دارد؟ آیا می تواند فرهنگ جامعه را تغییر دهد؟

با گسترش گوشی های هوشمند و در پی آن با پیدایش شکل جدید روابط در فضای مجازی ، همواره این نگرانی ها وجود داشت که این روابط جدید بتواند اثرات مخربی بر بر فرهنگ جامعه و در حقیقت روابط رو در رو و حقیقی افراد بگذارد.

اما آیا این نگرانی لازم است ؟

آیا فرهنگ یک جامعه با ارتباطات مجازی افراد دستخوش تغییرات و یا انحراف خواهد شد؟

جالب است بدانید که محققان دانشگاه میسوری طی تحقیقی متوجه شدند که روابط مجازی تأثیر منفی زیادی بر روی روابط حقیقی افراد جامعه و در نهایت فرهنگ جامعه نخواهد داشت.

یکی از استادیاران دانشگاه میسوری در این باره گفت: «طبق فرضیه کنونی، وقتی مردم زمان زیادی را در برنامه‌هایی همچون فیس‎بوک و اسنپ‌چت سپری کنند، کیفیت تعاملات شخصی آنها کاهش می‌یابد ولی یافته‌های ما نشان می‌دهد که استفاده از رسانه‌های اجتماعی تاثیر چندانی بر تعاملات اجتماعی افراد بر جای نمی‌گذارد.»

در تحقیق طولانی مدت آنها که از سال 2009 تا 2011 طول کشیده است، به بررسی اثرات استفاده از رسانه‌های اجتماعی در کاربران مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت مشخص شد که بروز تغییرات در نحوه استفاده از رسانه‌ها، الزاماً ارتباطی با تغییر در تعاملات مستقیم اجتماعی مستقیم ندارد.
در پژوهش دوم که تنها در مدت 5 روز انجام شد، از گروهی از دانشجویان نظرسنجی به عمل آمد و آنجا نیز مشص شد که استفاده از رسانه‌های اجتماعی در سنین پایین، بر روابط اجتماعی افراد در آینده کاملاً بی تاثیر است.
با این حال محققان معتقدند بهتر است افراد از سنین پایین درگیر این فضاها و روابط اجتماعی های مجازی نشوند تا دچار مشکلات انزوا نشوند.

مطلب مورد نظر را به راحتی به اشتراک بگذاریدShare on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *