تازه های فناوری

با این قایق از سونامی و سیل جان سالم به در ببرید

برای کمک به زنده ماندن افراد در حوادث طبیعی و به ویژه در زمان وقوع سونامی و توفان های بزرگ، قایق منحصر به فردی ساخته شده است.

 این قایق با نام توپ سونامی، بیشتر شبیه محفظه کپسولی شکل کروی است که با توجه به شیوه طراحی خاص امکان غرق شدن آن زیر آب وجود ندارد. سیستم ناوبری و هدایت اختصاصی در این قایق نصب می شود. سرعت حرکت این قایق پایین است ولی از قدرت مانور کافی برای نجات جان افراد برخوردار است.

شنای خیره‌کننده ستاره فراری در کهکشان

ناسا تصویری از یک ستاره فراری از صورت فلکی “مارافسای” به نام “زتا” منتشر کرده است.به گزارش ایسنا ، این ستاره از گروه ستارگان خیلی بزرگ تشکیل شده که دایره ازشکل‌افتاده‌ای را درست کرده‌اند.در تصویراین ستاره هاله قرمز رنگی دیده می‌شود که ناشی از اشعه مادون قرمزی است که این ستاره منتشر می‌کند.درخشندگی این ستاره ۶۵ هزار برابر و جرم آن ۲۰ برابر خورشید است و در فاصله ۴۶۰ سال نوری از زمین قرار دارد. با انفجار ستاره جفت، این ستاره از کهکشان خود به بیرون پرتاب شده است.

بازسازی استخوان جمجمه با فوم

محققان در حال کار روی فوم زیست فعالی هستند که جایگزین استخوان از دست رفته جمجمه در پی جراحت ها، جراحی ها و یا نقص های مادرزادی می شود.به گزارش ایرنا،این فوم زیست سازگار زمانی که در معرض محلول نمکی گرم قرار می گیرد، قابل انعطاف می شود و به جراحان اجازه می دهد به آسانی آن را شکل دهند و شکستگی های نامنظم در جمجمه را پر کنند. پس از قرار گرفتن این فوم در جمجمه، منافذ آن سلول های استخوانی را جذب می کنند.

منبع: موسسه فرهنگی هنری خراسان

مطلب مورد نظر را به راحتی به اشتراک بگذاریدShare on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

۲ thoughts on “تازه های فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *