تصویربرداری دقیق ازدوردست بدون استفاده از لنز

 

محققان دانشگاه های رایس و نورت وسترن با استفاده از فناوری‌های هولوگرافی و میکروسکوپی دوربین منحصر به فردی ساختند که قادر است بدون استفاده از لنز، تصاویری با وضوح بسیار زیاد از اشیای بسیار دور تهیه کند!

نمونه اولیه این دوربین قادر است نقطه‌ای را که در دوردست با نور لیزر هدف قرار می‌گیرد، تشخیص دهد و الگوی آن را با حسگرهای دیجیتالی، ترسیم کند. در این فناوری اطلاعات خام از چندین حسگر توسط نرم‌افزار رایانه ای پردازش و تصویری با وضوح بسیاربالا تولید می‌شود. در فناوری فوق ، نیازی نیست که منبع نور در پشت شی موردنظر برای تصویربرداری باشد، بلکه منبع نور در همان جایی قرار دارد که دوربین قرار گرفته است. این ویژگی کاملا مشابه تصویربرداری میکروسکوپی است. به همین علت عامل تعیین کننده در فاصله تصویربرداری، قدرت لیزر مورد استفاده در دوربین است.محققان با این فناوری تصویری از اسکناس ۲ دلاری را از فاصله یک متری تهیه کردند.

این نمونه اولیه تنها با استفاده از منابع نور متراکم مانند لیزر کار می کند، اما محققان در تلاشند تا امکان بهره برداری از این فناوری را با استفاده از نور مرئی نیز فراهم کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

مطلب مورد نظر را به راحتی به اشتراک بگذاریدShare on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

۲ thoughts on “تصویربرداری دقیق ازدوردست بدون استفاده از لنز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *