ایجاد تحول در تولید واکسن ایران با ورود ۴۰ شرکت دانش بنیان

زهرا حاجیان – با افتتاح ۵ سایت تخصصی تولید واکسن، فرآورده‌های دارویی و تشخیصی در مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستورو استفاده از ظرفیت ۴۰ شرکت‌ دانش بنیان ، ایران وارد مرحله جدیدی از تولید واکسن شد .

در این مراسم با حضور وزیر بهداشت ،زیرساخت‌های جدید تولید واکسن، فرآورده‌های دارویی و تشخیصی رونمایی و کلنگ زنی پروژه ساخت مجهز ترین آزمایشگاه تشخیص بیماری های عفونی انجام شد .دکترقانعی رئیس انستیتو پاستور در این مراسم گفت: با ایجاد این زیر ساخت های تولیدی  و اضافه شدن ظرفیت شرکت های دانش بنیان به این مجموعه جهش قابل توجهی درزمینه تولید فرآورده‌های جدید از جمله فرآورده‌های متعدد واکسن و کیت‌های تشخیصی و داروها در نظام سلامت ایجاد شده است . وی با اشاره به فعالیت  ۴۰ شرکت دانش بنیان در تولید واکسن وفرآورده های دارویی افزود : با مشارکت شرکت های دانش بنیان اولین مرکز رشد فناوری کشور در این مجموعه ایجاد شده است.
وی در ادامه از برنامه ریزی برای ایجاد بزرگ ترین پارک فناوری بیوتک کشور در انستیتو پاستور خبر داد و گفت : این مجموعه در فضایی به مساحت ۵۵ هزار متر مربع ایجاد می شودکه تحول عظیمی در تولید واکسن ها وفرآورده های دارویی نو ترکیب ایجاد خواهد کرد .در ابتدای دولت یازدهم واکسن” ب ث ژ ” و هپاتیت از خارج وارد می شد. در این زمان مردم برای دریافت واکسن غلیظ شده  BCG در صف‌های طولانی مقابل داروخانه‌ها منتظر می‌ماندند اما با گذشت یک سال کمبود ها برطرف شد و اکنون از انتقال فناوری به کشور های دیگر صحبت می شود و همچنین به سازمان بهداشت جهانی فشار آورده‌ایم که این واکسن را صادر کنیم چرا که برترین واکسن BCG دنیا توسط انستیتوپاستور تولید می‌شود.وی با اشاره به برنامه ریزی هابرای اعزام ۳۰ محقق ایرانی به انستیتو پاستور فرانسه گفت :تاکنون ۲ محقق اعزام شده اند و درصدد اعزام ۱۵ محقق دیگر به انستیتو پاستور چین و کره جنوبی هستیم.وی با بیان این که پروژه هایی از جمله تولید واکسن ضد سرطان و واکسن های پروبیوتیک در دستور کار است،افزود :قرار داد تولید واکسن تزریقی فلج اطفال ” ipv ” نیز بین انستیتو پاستور وشرکت سرمایه گذاری شفا دارو به امضا رسید که بر اساس آن ظرف ۲سال آینده این واکسن با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد تومانی به تولید انبوه خواهد رسید . وزیر بهداشت نیز در این مراسم با اشاره به این که  رئیس‌جمهور دستور خودکفایی درتولید واکسن را صادر کرده وقرار است کار تولید واکسن‌ها به طور کامل به وزارت بهداشت سپرده شود،گفت: با افتتاح زیرساخت های جدید تولید  واکسن‌ در این مجموعه تعداد واکسن‌های تولیدی از ۱۰ عدد بیشتر می‌شود و در توافقنامه‌ای که امروز امضا شد، کار تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در کنار واکسن هاری و هپاتیت از مقدمه تا محصول نهایی در این مؤسسه و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام می‌شود. وی افزود: ۱۴ سال است که بیماری به نام فلج اطفال در کشور وجود ندارد و درخصوص مالاریا نیز وضعیت کشور بی‌نظیر است. وی همچنین با اشاره به افزایش ۲ برابری حجم صادرات محصولات پزشکی و واکسن تولیدی ایران گفت: ارزش این صادرات ۲۰۰ میلیون دلار است.

منبع : روزنامه خراسان

مطلب مورد نظر را به راحتی به اشتراک بگذاریدShare on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *